Ośrodki niepodległościowe w państwie Polskim

Po zawieszeniu broni 11 listopada 1918 r. dużo mówiło się o niepodległości państwa Polskiego z uwagi na to, że KNP przyczyniło się do pozytywnego nastawienia Polaków podczas konferencji paryskiej, oraz USA uważały istnienie Polski za jeden z warunków pokoju.

Rada Regencyjna

Ośrodki niepodległościowe dążyły do przejęcia władzy oraz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa. Najlepiej funkcjonującym takim ośrodkiem była warszawska Rada Regencyjna, której podlegały: Rada Ministrów; administracja terenowa oraz siły zbrojne. 7 listopada 1918 r. ogłosili powstanie niepodległego i zjednoczonego państwa Polskiego, które obejmować miało wszystkie trzy zabory i tereny nad Bałtykiem, i zapowiedzieli demokratyczne wybory do sejmu. Plan ten jednak się nie powiódł, z racji braku wystarczającej liczby siły politycznej i konserwatywny charakter związku.

Polska Komisja Likwidacyjna

27 października 1918r. w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna z Wincentym Witosem na czele. Dążyła ona do pokojowego przejęcia władzy w Galicji i Śląsku Austriackim. Polska Komisja Likwidacyjna nie uznawała zwierzchnictwa Rady Regencyjnej, a na obszarach okupowanych przez Austriaków władze stopniowe przejmowała Polska Organizacja Wojskowa dowodzona przez Józefa Piłsudzkiego.

Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej

Z nocy 6 na 7 listopada 1918r. w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele. Ugrupowanie te miało lewicowy charakter dlatego dążyli do przeprowadzenie głębokich reform społecznych i podobnie jak PKL nie uznawali Rady Regencyjnej.

Polski Sejm Dzielnicowy

Niemcy nadal posiadali większość, lecz Polacy stworzyli system Polskich Rad Ludowych, który miał reprezentować interesy Polaków. Na przełomie listopada i grudnia 1918r. przeprowadzono wybory do Polskiego Sejmu Dzielnicowego, a jego inauguracja rozpoczęła się w Poznaniu 5 grudnia 1918r. Zaakceptowano ją, jako najwyższą władze polską w Niemczech; Naczelna Rada Ludowa (NRL). NRL nie uznawało zwierzchnictwa rządu polskiego w Warszawie, za reprezentanta swoich interesów uważał Komitet Narodowy Polski.

PKL

Nasze Sociale

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

ImperiumWiedzy ©