
- Sahelantrop (Sahelanthropus)
Prawdopodobnie, chodził na dwóch nogach, a w razie zagrożenia chronił się na drzewach. Miał bardzo małą mózgoczaszkę o objętości ok. 360 cm3.
- Ardipitek (Ardipithecus)
Wspinał się pod drzewach, ale potrafił też chodzić na dwóch nogach. Miał dość prymitywną budowę ciała, przypominającą małpy oraz mózg o objętości ok. 350 cm³.
- Australopitek (Australopithecus)
Był dwunożny, ale potrafił wspinać się po drzewach. Jego mózg miał pojemność porównywalną do małp czterokształtnych (ok. 500 cm³). Wytwarzał narzędzia. Od jednego z gatunków australopiteków wywodzi się rodzaj Homo.
- Człowiek uzdolniony (Homo habilis)
Uważany za najwcześniejszy gatunek człowieka. Wyglądem przypominał swojego poprzednika – miał niewielki mózg (ok. 600 cm³) i podobne proporcje ciała. Używał prymitywnych kamiennych narzedzi.
- Człowiek wyprostowany (Homo erectus)
Opuścił Afrykę i zasiedlił Europę oraz Azję. Miał dużo większy mózg (ok. 1000 cm³), a pod względem proporcji ciała przypominał człowieka współczesnego. Był łowcą i potrafił rozniecać ogień.
- Neandertalczyk (Homo neanderthalensis)
Zamieszkiwał Europę i południowo-zachodnią Azję. Żył w warunkach zlodowaceń. Rozniecał ogień i polował na duże zwierzęta. Potrafił mówić i jako pierwszy grzeba swoich zmarłych. Miał mózg zbliżony do objętością do współczesnego człowieka (1500 cm³)
- Człowiek rozumny (Homo sapiens)
Początkowo pojawił się w Afryce, a z czasem zasiedlił cały świat. Wyrabiał skomplikowane narzędzie i tworzył kulturę. Objętość mózgoczaszki wynosi ok. 1400 cm³. Jego rozwój trwa do dziś.
